اهمیت مثلث ژئوسیاسی روسیه - ایران - ترکیه افزایش یافته است

باکو - ایرنا - پایگاه اینترنتی روزنامه ' ینی مساوات ' چاپ باکو روز چهارشنبه نوشت ' اهمیت مثلث ژئوسیاسی روسیه - ایران - ترکیه در منطقه بیش از پیش افزایش می یابد .

این روزنامه با اشاره به آغاز سفر رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه به جمهوری اسلامی ایران در پی دیدار اخیر وی با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه نوشت : سیاست های آمریکا موجب اتحاد این سه کشور قدرتمند منطقه شده و رییس جمهوری ترکیه در پی هماهنگی فعالیت آتی با همتای روسی ، برای رسیدن به توافق با همتای ایرانی به تهران سفر کرد .
این روزنامه خاطر نشان کرد: قبل از سفر رییس جمهوری ترکیه به ایران ، رییس ستاد کل ارتش ترکیه از تهران دیدار و با محمد باقری همتای ایرانی خود گفت و گو کرد .
ینی مساوات به نقل از رسانه های روسیه نوشت: در سفر چند روز قبل ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه به ترکیه و دیدار با همتای ترک خود طرفین توانستند فعالیت های آتی خود را هماهنگ کنند و از این نظر سفر اردوغان به ایران فرصت خوبی برای هماهنگی فعالیت های آتی میان دو کشور به شمار می رود .
این روزنامه با اشاره به این که روسیه – ایران – ترکیه توانستند در نهایت در مساله سوریه به توافق برسند ، نوشت : این همکاری سه جانبه را که در بحران سوریه موثر بوده است می توان در حل مسایل دیگر منطقه ای نیز تجربه کرد .
در بخشی از این گزارش آمده است: نادیده گرفتن منافع ترکیه در منطقه از سوی آمریکا و کشورهای اروپایی موجب نزدیکی روابط آنکارا و مسکو شده است که چنین وضعیت هم بیشتر به نفع روسیه است.
این روزنامه افزود: البته آنکارا نیز سودهای جدی از گسترش همکاری های روسیه و ترکیه دارد .
ینی مساوات به نقل از الخان شاهین اوغلی کارشناس سیاسی جمهوری آذربایجان نوشت : تا زمانی که مشکلات جدی در روابط ترکیه و کشورهای اروپایی رفع نشده است ، ارتباط آنکارا و مسکو تعمیق خواهد یافت .
این روزنامه افزود: روابط روسیه و ترکیه از لحاظ مناقشه قره باغ برای جمهوری آذربایجان اهمیت خاص دارد .
به نوشته ینی مساوات در حال حاضر نظرات مبنی بر این که آمریکا اخیرا از حل مناقشه قره باغ کناره گیری کرده است ، بیش از پیش مطرح می شود و در چنین شرایط اهمیت همکاری های آنکارا - مسکو و آنکارا - تهران برای باکو افزایش می یابد . چرا که توافق و موضع کشورهای قدرتمند منطقه می تواند نقش اساسی در حل مناقشه قره باغ ایفا کند .
این روزنامه در پایان اضافه کرد : به هر حال یک سناریوی بسیار پیچیده در جهان در جریان است و جمهوری آذربایجان در چنین شرایط باید بیشتر دقت کند و در این شرایط اهمیت در پیش گرفتن حد اکثر سیاست هماهنگ شده با همسایگان قدرتمند افزایش یافته است .
آساق **337** 1579** مرضیه فاتحی**انتشاردهنده: 1577**حسن حسین زاده

انتهای پیام /*
منبع خبر:
مطلب فوق در سایت خبرگزاری ایرنا، بین المللی منتشر شده و صرفا در خبرخوان بازنشر 24 با رعایت حقوق معنوی منتشر کننده مطلب به صورت خودکار و ماشینی بازنشر شده است، لینک منبع این مطلب در زیر این قسمت قرار گرفته است.
اهمیت مثلث ژئوسیاسی روسیه - ایران - ترکیه افزایش یافته است - خبرگزاری ایرنا، بین المللی
برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اهمیت مثلث ژئوسیاسی روسیه - ایران - ترکیه افزایش یافته است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
مطلب فوق در سایت خبرگزاری ایرنا، بین المللی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به مطلب فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.