توسعه تجارت 30 میلیارد دلاری تهران - آنکارا/رویدادها و تحولات ترکیه در یک نگاه/پنجم مهر

تهران - ایرنا - توقف پروازهای ترکیه به اقلیم کردستان عراق؛ توسعه تجارت 30 میلیارد دلاری ایران و ترکیه؛ دستگیری 65 متهم به همکاری با گروه گولن؛ بازداشت سه عضو داعش در استانبول؛ ترکیه آماده اقدام نظامی مشترک با بغداد علیه اقلیم کردستان عراق؛ و انتقال سامانه دفاع موشکی اس 400 روسیه به ترکیه ظرف 2 سال آینده؛ از خبرهای مهم روز چهارشنبه این کشور است.

** در اجرای سیاست های تنبیهی ترکیه علیه اقلیم کردستان عراق در پی برگزاری همه پرسی جدایی، هواپیمایی ترکیش ایر، پگاسوس و اطلس ترکیه همه پروازهای خود را از ساعت 18 روز جمعه در مسیر رفت و برگشت سلیمانیه و اربیل در اقلیم کردستان عراق را متوقف می کند.

** معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران اعلام کرد که دو کشور برای گسترش حجم تجارت خود تا سقف 30 میلیارد دلار هدف گذاری کرده اند و علاوه بر حوزه های سیاست گذاری اقتصادی و تجاری، در حوزه گمرکی نیز اقداماتی برای تحقق این هدف آغاز شده است.
عسگی با اشاره به تاکید دو کشور در این مذاکرات نسبت به موضوع ایجاد دروازه مشترک مرزی، از مبادله الکترونیکی اطلاعات واردات و صادرات به عنوان یکی از موارد مهم مذاکره نام برد.

** وزیر اقتصاد ترکیه امروز گفت که ترکیه به رغم برگزاری همه پرسی، اقلیم کردستان عراق را تحریم نمی کند و روابط تجاری میان ترکیه و آن ها نباید تحت تأثیر همه پرسی قرار گیرد.
نهاد زیبکچی اشاره کرد که در خلال بحران روابط ما با روسیه طی سال 2015، نخستین اقدام روسیه بر ضد ترکیه تحریم بود و روسیه در آن دوران با این اقدام برای تنبیه ترکیه از طریق تجارت تلاش کرد که به نظر این کار بسیار اشتباه بود و ما تکرار این اشتباه را علیه اقلیم کردستان عراق درست نمی دانیم.

** دادستان های مقیم در شهرهای سامسون، بودروم، آنکارا، استانبول، آکسارای و بورسا در ادامه دستگیری و تحقیقات از عوامل مرتبط با گروه گولن دستور قرار بازداشت بیش از 100 تن متهم را صادر کردند.
در پی صدور این دستور 65 تن از جمله 15 کارمند سابق سازمان اطلاعات ملی ترکیه در شهرهای مختلف این کشور به اتهام همکاری با گروه گولن و استفاده از نرم افزار بایلوک طی دیروز و امروز دستگیر شدند.
براساس اعلام مقامات دولت ترکیه، تعداد افراد مرتبط با گروه فتح الله گولن نزدیک 170 هزار تن است که این افراد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای 15 جولای سال گذشته ترکیه نقش داشته اند.

** سه تن از اعضای ارشد گروه تروریستی داعش در حال برنامه‌ریزی برای انجام حملات تروریستی در استانبول، پس از پایان مراحل بازپرسی در اداره پلیس ترکیه، شناسایی و روانه زندان شدند.
سه فرد شناسایی شده از میان 25 متهم به عضویت در گروه تروریستی داعش، تبعه اندونزی و سوریه بوده و 22 متهم دیگر این پرونده پس از اتمام مراحل قانونی از ترکیه اخراج شدند.

** وزیر خارجه ترکیه از آمادگی کشورش برای انجام عملیات نظامی مشترک در صورت درخواست حکومت مرکزی عراق علیه اقلیم کردستان عراق خبر داد.
مولود چاووش اوغلو درباره موضع گیری های تند مقامات ترکیه علیه برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان اعلام کرد که از این به بعد دیگر تنها طرف ترکیه حکومت مرکزی عراق خواهد بود و از نماینده حزب دمکرات کردستان عراق نیز خواسته ایم که دیگر به آنکارا بازنگردد.

** اسماعیل دمیر معاون صنایع دفاع ترکیه در حاشیه مسابقات طراحی خودروهای بدون سرنشین و مستقل در آنکارا، از آغاز انتقال سامانه موشکی دفاع هوایی اس 400 روسیه به ترکیه ظرف 2 سال آینده خبر داد.
اس 400 با توان شلیک همزمان 72 موشک و نابودی اهداف تاکتیکی و بالستیکی از پنج تا 60 کیلومتر فاصله و دو تا 27 کیلومتر ارتفاع از پیشرفته ترین سامانه های دفاعی در جهان به شمار می رود.
خاورم**7074*شبس*1488 *خبرنگار: مینا غفرانی آذر*انتشار دهنده: بهمن بامداد**

انتهای پیام /*
منبع خبر:
مطلب فوق در سایت خبرگزاری ایرنا، بین المللی منتشر شده و صرفا در خبرخوان بازنشر 24 با رعایت حقوق معنوی منتشر کننده مطلب به صورت خودکار و ماشینی بازنشر شده است، لینک منبع این مطلب در زیر این قسمت قرار گرفته است.
توسعه تجارت 30 میلیارد دلاری تهران - آنکارا/رویدادها و تحولات ترکیه در یک نگاه/پنجم مهر - خبرگزاری ایرنا، بین المللی
برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «توسعه تجارت 30 میلیارد دلاری تهران - آنکارا/رویدادها و تحولات ترکیه در یک نگاه/پنجم مهر» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
مطلب فوق در سایت خبرگزاری ایرنا، بین المللی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به مطلب فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.